Podrobná architektonická studie představuje podobu a provozní uspořádání dvojice plánovaných objektů NZM v areálu Českobudějovického výstaviště Země živitelka. Budovy jsou situovány podél hlavní osy expozičního území v jejím mírném zalomení u centrálního rybníku.
PAVILONNO I. „VODA“
Výrazná sférická budova pavilonu je umístěna do vodní plochy rybníku na uměle vytvořený poloostrov v místě současného výstavního ocelového přístřešku. Stavba je solidně založena na vrtaných pilotech hluboko pode dnem rybníku a má ocelovou nosnou konstrukci se spřaženými železobetonovými stropy a nosnými stěnami.
Architektura pavilonu představuje symbolickou vodní kapku s perleťově lesklým efektem povrchu, který je tvořen sestavou trojúhelných skleněných panelů na způsob Fullerovy kopule. Celoskleněný perleťový obal je osazen se skrytými spoji na vnitřní aluminiovou konstrukci, tvarově přesně určující vnější podobu stavby a osazenou na ocelové příhrady stavební konstrukce.
Skleněná zrcadlová obálka je dole ukončena na okraji svislého železobetonového jádra, které jako nosný šestiúhelný pilíř prochází všemi podlažími až pod horní hranu objektu. Toto jádro budovy v sobě obsahuje v každém podlaží několik funkcí, které jsou níže podrobně popsány. Vnější plášť této nosné konstrukce je tvořen kombinací skleněných výplní s pevným aluminiovým obložením.
Budova je završena symbolickou zlatou korunou se svítícími perlami, které po setmění ozařují své okolí a spolu s terénními světly po obvodu pavilonu vytvářejí specifickou atmosféru neobvyklé architektury, zrcadlící se v okolní vodní hladině.
PAVILONNO II. „ZEMĚ“
Naproti pavilonu Vody je přes hlavní komunikační osu areálu Výstaviště situován objekt Země. Využívá pro svou formu vymezené plochy zastavovacího plánu v rytmu dalších okolních výstavních hal. Konstrukčně se jedná o pravoúhlý železobetonový montovaný průmyslový skelet, kterému je předsazena zkosená ocelová prosklená vstupní hala.
Architektonická koncepce pavilonu Země je prostá - jde o jednoduchou hmotu s pravoúhlými okny tmavé barvy, obohacenou na severní i jižní fasádě celostním pokrytím fotovoltaickými články jako svého druhu atypickou fasádou. Tato vlastní výroba elektrické energie kromě jiného napájí obří neonovou plastiku SLUNCE, zavěšenou ve vstupní dvoraně a symbolizující slavnou triádu, bez které by nebylo života ani zemědělství - Slunce, Voda a Země.
Toto malé Slunce uvnitř vysoké prosklené haly ozařuje živou zelenou stěnu v celé výšce čela prostoru a další popínavou zeleň uvnitř subtilního vstupního skleníku.